volei femininCSM București a reușit o calificare spectaculoasă în semifinalele Cupei Challenge la volei feminin, miercuri seara, după ce a învins formația germană VC Wiesbaden, cu scorul de 3-0 (25-20, 25-14, 25-22), în Sala Elite & Performance din Capitală, în returul sferturilor de finală.

CSMB reușise să învingă și în tur cu 3-0, realizând astfel cea mai mare performanță din scurta sa istorie.

Echipa antrenată de Francois Salvagni s-a impus într-o oră și 16 minute, în care cele mai bune jucătoare au fost finlandeza Laura Pihlajamaeki, cu 10 puncte, sârboaica Jasna Majstorovic, 8 puncte, bulgăroaica Maria Karakașeva, 7 puncte, respectiv Tanja Grosser și Jennifer Pettke, câte 8 puncte.

CSMB a început mai slab meciul și a fost condusă în primul set cu 16-12, dar apoi a reușit nu mai puțin de șapte puncte consecutive, preluând conducerea cu 19-16. „Tigroaicele” au controlat finalul setului, adjudecându-și manșa cu 25-20. Setul al doilea a fost acontat fără probleme de CSMB, cu 25-14, astfel că echipa bucureșteană își asigura deja prezența în penultimul act al competiției. Fetele pregătite de Salvagni s-au relaxat în setul al treilea, dar au reușit să să concentreze îndeajuns pentru a încheia conturile (25-22).

În semifinale, programate pe 9 și 13 martie, CSM București va înfrunta echipa turcă Bursa BBSK, victorioasă cu 3-0 și 3-1 în fața belgiencelor de la Asterix Kieldrecht. Primul meci va avea loc în Turcia.