simona halep

Simona Halep, locul 5 WTA, a fost eliminată de Angelique Kerber, locul 4 WTA în sferturile de finală ale competiției de la Wimbledon. Partida s-a încheiat cu scorul de 7-5, 7-6 pentru Kerber.

______________________________

Simona Halep s-a calificat luni în sferturi de finală ale turneului de Mare Șlem de la Wimbledon, după ce a învins-o în trei seturi pe americanca Madison Keys, 6-7 (5-7), 6-4, 6-3.

Primul set dintre Halep și Keys, unul foarte echilibrat, a fost câștigat de americancă la tie-break. Americanca a început mai bine setul 2, în care a condus cu 2-0, însă românca a avut o revenire puternică și și-a adjudecat setul cu 6-4. Începutul setului 3 a fost echilibrat. După 2-2, Halep a trecut la conducerea partidei și a câștigat decisivul cu 6-3.

Pentru calificarea în sferturile turneului, Simona Halep va încasa 312.500 de euro şi 430 de puncte WTA.

În turul următor, Halep va evolua împotriva lui Angelique Kerber din Germania, cea care a învins-o, cu scorul de 6-3, 6-1, pe japoneza Misaki Doi, locul 49 WTA, după 64 de minute de joc. În întâlnirile directe, Halep o conduce pe Kerber, scor 3-1, singura victoria a sportivei din Germania înregistrându-se la meciul de Fed Cup, disputat în aprilie la Cluj-Napoca.

Turneul de la Wimbledon este dotat cu premii totale de 13.570.000 de euro.