NANNING, CHINA - OCTOBER 12:  Larisa Andreea Iordache of Romania performs on the Balance Beam during the Women's Balance Beam Final on day six of the 45th Artistic Gymnastics World Championships at Guangxi Sports Center Stadium on October 12, 2014 in Nanning, China.  (Photo by Lintao Zhang/Getty Images)

Gimnasta română Larisa Iordache a câștigat ediția a 32-a a competiției de gimnastică artistică „Memorialul Arthur Gander”, miercuri seara, la Morges (Elveția), cu un total de 42,500 puncte.

Larisa Iordache, medaliată cu bronz la individual compus în cadrul Mondialelor de la Glasgow, a primit 14,900 la sărituri, 14,050 la bârnă și 14,550 la sol. Pe locul al doilea s-a clasat germanca Pauline Schaefer, cu 41,500 puncte, iar o altă româncă, Diana Bulimar, a completat podiumul, cu 41,400 puncte (13,850 la sărituri, 13,600 la bârnă și 13,950 la sol).

Larisa Iordache și-a adjudecat și Premiul Special Arthur Gander (sol), cu 14,550 puncte, devansându-le în clasamentul final pe Bulimar, 13,950 p, și Pauline Schaefer, 13,500.

În concursul masculin, victoria i-a revenit ucraineanului Oleg Verniaev, cu 61,800 puncte, care a fost urmat în clasament de japonezul Kazuma Kaya, 59,950 puncte, și de elvețianul Christian Baumann, 58,300 p, în timp ce românul Marius Berbecar a terminat doar pe locul 11, cu 50,750 puncte (10,600 la cal, 13,350 la sărituri, 13,800 la paralele, 13,00 la bară fixă).

Premiul Special Arthur Gander a fost acordat pentru concursul de la paralele, Verniaev fiind primul, cu 16,200 p, urmat de Christian Baumann, 15,250 p, și de francezul Julien Gobaux, 14,800, în timp ce Berbecar, cu 13,800 p, a încheiat pe locul 7.

La ediția de anul trecut, Larisa Iordache a ocupat locul al doilea, iar Marius Berbecar s-a clasat al patrulea.

Următoarea ediție, cea de a 33-a, va avea loc Chiasso, pe 2 noiembrie 2016.

„Memorialul Arthur Gander” a fost creat în 1984, fiind un omagiu adus fostului președinte al Federației Internaționale.

Larisa Iordache și Marius Berbecar vor reprezenta România duminică 8 noiembrie, la Zurich, la Swiss Cup, un concurs pe echipe mixte.