simona-halep1

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, principala favorită a Turneului Campioanelor, a fost învinsă de rusoaica Maria Sharapova cu 6-4, 6-4, marți, la Singapore, într-un meci din Grupa Roșie a competiției dotate cu premii totale de 7 milioane de dolari.

Simona Halep, după 6-0, 6-3 cu italianca Flavia Pennetta în meciul de debut, s-a recunoscut învinsă în fața rusoaicei după o oră și 54 de minute de joc. Maria Sharapova, care a învins-o pe Agnieszka Radwanska în trei seturi, este cu un pas în semifinale, grație celor două victorii.

Sharapova, numărul patru mondial, a început mai bine meciul și a condus cu 2-0, dar Halep a revenit imediat și a restabilit egalitatea. Cele două au mers cap la cap în continuare, Simona nereușind să profite de erorile comise de Sharapova (6 duble greșeli în total).

Simona Halep a făcut apel la antrenorul Darren Cahill la 5-4 pentru Sharapova, dar acest lucru nu s-a dovedit a fi de bun augur și Sharapova a luat primul set cu 6-4.

Maria Sharapova, care a câștigat Turneul Campioanelor în 2004, a început excelent manșa secundă și s-a desprins la 3-0. Fostul lider mondial a ajuns apoi la 5-1, însă Halep a avut o tresărire de orgoliu și a luat trei ghemuri la rând, apropiindu-se la 5-4. Sharapova și-a chemat și ea antrenorul și a reușit să rupă seria româncei, câștigând meciul contra serviciului, cu 6-4, 6-4.

În urma acestor rezultate, Maria Sharapova conduce Grupa Ruşie, cu două victorii (4/1 setaveraj), urmată de Simona Halep, o victorie (2/2), Flavia Pennetta, tot o victorie (2/2) şi Agnieszka Radwanska, fără victorie (1/4).

Pentru a se califica în semifinale, Simona Halep, finalistă la ediția precedentă, este nevoită să o învingă joi pe Agnieszka Radwanska, poloneza fiind ieșită din cursă după cele două eșecuri.

Simona Halep și-a asigurat un cec de 283.000 dolari și 300 de puncte WTA.