simona-halep1-e1424074355944

Simona Halep, numărul doi mondial, a fost învinsă incredibil de britanica Johanna Konta, scor 6-3, 3-6, 7-5, miercuri, în optimile de finală ale turneului WTA de la Wuhan (China), dotat cu premii totale de 2.212.250 dolari.

Simona Halep, principala favorită a turneului, a condus cu 5-1 în setul decisiv, dar nu a reușit să încheie meciul, Konta revenind incredibil și câștigând după ce a luat șase ghemuri consecutiv.

Simona Halep a cedat după două ore și 17 minute de joc, în care a comis 36 de erori neforțate (Konta 38) și a avut mai puține lovituri direct câștigătoare decât adversara sa (25-28).

În faza următoare, Konta o va întâlni pe jucătoarea americană Venus Williams, locul 24 WTA, care a învins-o, miercuri, pe Carla Suarez Navarro (Spania), cap de serie numărul 7 şi locul 10 WTA, scor 6-3, 6-4.

Simona Halep va primi un cec de 26.000 dolari și 105 puncte WTA pentru participarea la Wuhan.