Simona-HalepJucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA de la Indian Wells (Statele Unite), dotat cu premii totale de 6.134.605 dolari, învingând-o în două seturi, 6-2, 6-4, pe rusoaica Ekaterina Makarova.

Halep (24 ani, 5 WTA), cap de serie numărul cinci și deținătoarea trofeului, a avut nevoie de 65 minute de joc pentru a se impune în fața unei adversare aflate pe locul 32 în ierarhia mondială.

Simona Halep a controlat primul set, unde a pierdut doar game-uri. În actul secund românca a început perfect şi a condus cu 2-0. Makarova a revenit şi a egalat la 2, apoi fiecare şi-a câştiga serviciul până la 5-4, moment în care Simona, a cerut intervenţia lui Darren Cahill, australianul venind la bancă şi discutând cu eleva sa. A urmat ultimul game pe serviciul Makarovei, meciul fiind închis cu o lovitură direct câştigătoare.

Cu doar 14 erori neforţate, faţă de 26 ale rusoaicei Makarova, Simona Help leagă în premieră după turneul de la Sydney două victorii consecutive, după ce în turul al doilea la Indian Wells a învins-o pe Vania King.

Reprezentanta țării noastre și-a asigurat un cec în valoare de 67.590 dolari, iar în turul următor o va avea ca adversară pe cehoaica Barbora Strycova, învingătoare cu 3-6, 6-1, 6-2 în fața japonezei Kurumi Nara.