halep

Simona Halep, numărul doi mondial, a fost învinsă de cehoaica Denisa Allertova, cu 6-4, 6-3, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Guangzhou (China), dotat cu premii totale de 226.750 dolari.

Simona Halep, principala favorită a turneului, a cedat după o oră și 12 minute în fața unei adversare de 22 de ani, care ocupă locul 74 în ierarhia mondială.

Halep a fost condusă cu 3-0 în primul set, înainte de a lua primul său ghem. La 3-1 pentru Allertova a ratat trei mingi de break, cehoaica s-a desprins la 5-2, moment în care Simona a avut o zvâcnire de orgoliu, reducând diferența la 4-5, însă a pierdut un ghem la zero pe propriul serviciu și setul în 36 de minute.

În setul al doilea, la 1-2, Halep și-a pierdut serviciul, iar Allertova s-a desprins la 5-1. Simona a câștigat două ghemuri la rând,. dar a cedat în cele din urmă cu 3-6.

Românca va primi 6.175 dolari și 60 de puncte WTA pentru participare.

Denisa Allertova a obţinut astfel prima victorie într-un meci cu o jucătoare din Top 10 WTA.

Pentru Simona Halep urmează turneul Premier 5 de la Wuhan, programat între 27 septembrie şi 3 octombrie.