romania-handbal

Echipa naţională de handbal feminin a României s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial din Danemarca, după ce a învins, miercuri, la Herning, cu scorul de 31-30 după prelungiri, reprezentativa ţării gazdă, şi va întâlni selecţionata Norvegiei în penultimul act al competiţiei.

România a început bine și a marcat primele două goluri ale partidei, 2-0 (min. 4). Tricolorele au condus apoi cu 3-1 (10) și 4-2 (8), Danemarca a egalat, 4-4 (11), dar au urmat două reușite ale echipei noastre, 6-4 (13). România a mai avut 7-5 (15), 8-7 (22), 9-8 (24) și 10-9 (26), gazdele au egalat, după care finalul a aparținut româncelor, cu trei goluri consecutive, astfel că echipa noastră intra la pauză cu cel mai mare avantaj al său de până atunci, 13-10.

Repriza secundă a început rău pentru tricolore, Danemarca marcând de trei ori la rând, 13-13 (33). România și-a revenit excelent și a punctat și ea de trei ori, 16-13 (36). Danezele au alergat din nou după egalare, pe care au reușit-o în minutul 46, 19-19. Fetele noastre au luptat formidabil și au pus din nou două goluri diferență pe tabelă, 21-19 (47). Gazdele au egalat în minutul 54, 24-24 (54), dar nu au reușit să preia conducerea, România având mai tot timpul un gol în față. Neagu a ratat însă o aruncare de la 7 metri în ultima secundă, la 27-27, și partida a intrat în prelungiri.

Danemarca a luat conducerea în premieră, 28-27 (62), dar România a revenit extraordinar, marcând de două ori, prin Buceschi și Brădeanu, pentru 29-28 (63). S-a mers cap la cap în continuare, dar România a avut ultimul atac, Nechita înscriind golul de aur al României, în ultima secundă de joc: 31-30.

Tot miercuri, în celelalte meciuri din sferturile de finală s-au înregistrat rezultatele: Olanda – Franţa 28-25 (15-12), Polonia – Rusia 21-20 (11-9) şi Norvegia – Muntenegru 26-25 (13-11).

Astfel, în semifinalele Campionatului Mondial se vor duela Olanda – Polonia şi România – Norvegia, în timp ce învinsele Franţa, Rusia, Muntenegru şi Danemarca vor evolua pentru clasarea finală pe locurile 5-8.

Tricolorele s-au calificat în sferturi după ce au eliminat, în optimi, campioana mondială en-titre, Brazilia, cu scorul de 25-22 (13-8), anterior încheind pe locul patru în grupa D.

Obiectivul naţionalei României la Campionatul Mondial din Danemarca a fost clasarea pe unul din primele opt locuri, acesta fiind deja îndeplinit.

Semifinalele se vor disputa vineri, atunci când sunt programate şi primele meciuri pentru locurile 5-8, iar finalele pentru medalii, precum şi meciurile pentru locurile 5-6 şi 7-8, duminică.

Campionatul Mondial reprezintă şi un criteriu de calificare la Jocurile Olimpice de la Rio, câştigătoarea competiţiei obţinând calificarea direct, în timp ce echipele de pe locurile 2-7, alături de alte şase echipe cu cel mai bun ranking continental, vor avea drept de joc la turneele preolimpice, programate în perioada 18-20 martie 2016. Echipele calificate la turneele preolimpice vor fi anunţate de IHF după încheierea Campionatului Mondial din Danemarca.