Cristiano-Ronaldo-Real-Madrid

Real Madrid s-a calificat spectaculos în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, marți seara, după ce a învins formația germană VfL Wolfsburg cu scorul de 3-0 (2-0), prin hat-trick-ul lui Cristiano Ronaldo, pe „Santiago Bernabeu”, în manșa secundă a sferturilor de finală.

Real Madrid a reușit o remarcabilă „remontada” după catastrofa din tur (0-2) și s-a calificat pentru a șasea oară consecutiv în penultimul act al competiției.

Eroul serii a fost Cristiano Ronaldo, care a reușit o triplă de senzație (16, 17, 77).

Cum era de așteptat, echipa lui Zidane s-a năpustit către poarta oaspeților de la fluierul de start, iar prima ocazie mare a venit în minutul 6, când mingea trimisă de Ramos a căzut pe bara transversală.

Madrilenii au avut o perioadă de excepție după primul sfert de oră, Ronaldo reușind ”dubla” în doar două minute (16, 17), marcând prima oară simplu, după o centrare deviată a lui Dani Carvajal, iar apoi cu capul din cornerul executat de Kroos.

„Lupii”, văzându-i avantajul de pe teren propriu anulat, au ieșit la joc și au avut o primă situație notabilă (23), dar Navas a fost la post la centrarea lui Draxler. Luiz Gustavo (27) l-a pus și el la încercare pe Navas cu un șut de la 25 de metri.

Portarul elvețian Benaglio a fost vigilent la șutul lui Benzema la colțul scurt (29).

Wolfsburg a suferit o lovitură grea în min. 32, când starul său Draxler a ieșit accidentat. Peste două minute, Luiz Gustavo (34) l-a întrebuințat pe Navas cu un șut.

Ultima fază periculoasă a primei reprize a fost finalizată de Bale (37) cu o lovitură de cap peste transversală.

În repriza secundă, după un prim sfert de oră mai liniștit, Real a apăsat pe accelerație, iar Benaglio (60) a salvat in extremis autogolul, la mingea deviată de Guilavogui. Benaglio a agățat mingea în min. 66, după ce Ramos a trimis balonul în bară. Goalkeeperul nu a mai putut face nimic în minutul 77, când Ronaldo a executat perfect o lovitură liberă, strecurând mingea printre Naldo și Josuha Guilavogui, aflați în zid. Ronaldo a ajuns la 16 goluri marcate în zece meciuri în actuala ediției de Champions League, precum și la al cincilea hat-trick în competiție.

Wolfsburg s-a aruncat în atac în căutarea golului izbăvitor, iar Real a fost aproape de a profita de apărarea rarefiată a oaspeților, însă Benaglio a făcut minuni la mingile trimise de Benzema (81), Jesé (86) și Bale (90).

Real Madrid — VfL Wolfsburg 3-0 (2-0)
A marcat: Cristiano Ronaldo (16, 17, 77).
Madrid, stadion ”Santiago Bernabeu”: 80.000 spectatori
Liga Campionilor — sferturi de finală (retur)