niculescuJucătoarele române de tenis Monica Niculescu și Irina Begu s-au calificat, duminică, în optimile de finală ale turneului WTA Premier de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 6.134.605 dolari, și s-au alăturat astfel Simonei Halep.

Niculescu, desemnată cap de serie numărul 32 la Miami Open, a trecut de Coco Vandeweghe (SUA) cu 6-4, 6-1, după o oră și 42 de minute. Vandeweghe (24 ani, 38 WTA) câștigase primele două partide cu Monica, în 2013, în primul tur la Stanford, cu 6-0, 6-3, și anul trecut la Eastbourne, în primul tur, cu 7-5, 2-6, 6-1.

Monica Niculescu (28 ani, 33 WTA), aflată în optimi și la dublu, și-a asigurat un cec de 67.590 dolari și 120 de puncte WTA. Următoarea sa adversară va fi britanica Johanna Konta (24 ani, 23 WTA), care a dispus în trei seturi de rusoaica Elena Vesnina, cu 4-6, 6-1, 7-6 (3). Monica s-a impus în singura confruntare cu Konta, anul trecut, în sferturi la Nottingham, cu 6-2, 2-6, 6-2.

Irina Begu (25 ani, 35 WTA) a trecut în turul al treilea de Krystyna Pliskova (Cehia), sora cunoscutei Karolina Pliskova, cu 7-5, 4-6, 6-4, la capătul unui meci care a durat două ore și 38 de minute. Begu a avut 11 ași, față de 9 ai adversarei, dar și 13 duble greșeli (Pliskova 7). Românca a mai învins-o pe Krystyna Pliskova (24 ani, 101 WTA) și în 2010, la Incheon (Coreea de Sud), cu 4-6, 6-1, 6-4, în sferturi de finală.

Begu și-a asigurat și ea un cec de 67.590 dolari și 120 de puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe americanca Madison Keys (N. 22), victorioasă cu 6-4, 6-4 în fața italiencei Robert Vinci (N. 9). Irina o va întâlni în premieră pe Keys (21 ani, 24 WTA).

Tot în optimi la Miami Open este calificată și Simona Halep, numărul cinci mondial, care va juca împotriva britanicei Heather Watson.