niculescuJucătoarea română de tenis Monica Niculescu s-a calificat, marți, în optimile de finală ale turneului WTA Premier de la Doha (Qatar), dotat cu premii totale de 2.517.250 dolari, după ce a învins-o pe sârboaica Jelena Jankovic, cu 3-6, 6-4, 7-5, într-un meci-maraton de două ore și 46 minute.

Niculescu a făcut un meci extraordinar, în care a testat atât limitele adversarei, cât și pe ale sale.

Monica a cedat primul set cu 3-6 în fața favoritei numărul 14, dar apoi a luptat din toate puterile în setul secund pentru a restabili egalitatea. Decisiv a fost ghemul al șaptelea, la 3-3, pe care Niculescu și l-a adjudecat pe serviciul adversarei, după mai bine de 12 minute. Jankovic a cedat psihic și românca a luat setul cu 6-4.

Setul decisiv a avut o desfășurare aparte: Niculescu a condus cu 3-0, 4-1 și 5-2, dar nu a reușit să încheie conturile și Jankovic a revenit formidabil, restabilind egalitatea, 5-5. Niculescu a găsit resursele pentru un nou break, iar apoi a câștigat setul cu 7-5 și meciul.

Monica (28 ani, 37 WTA) s-a impus în ultimele două confruntări cu Jankovic (30 ani, 20 WTA), care totuși conduce cu 5-2 la general. În precedentul succes, Monica a învins-o pe Jankovic în 2013, tot la Doha, în primul tur, cu 6-4, 6-1.

Monica Niculescu și-a asigurat un cec de 29.580 de dolari și 105 puncte WTA, iar în optimi va juca împotriva polonezei Agnieszka Radwanska, numărul trei mondial și a treia favorită. Cele două sunt la egalitate la meciuri directe, Aga învingând în 2009, la Linz, în primul tur, cu 6-4, 6-2, iar Monica anul trecut la Nottingham, cu 5-7, 6-4, 6-0, în semifinale la Nottingham.