sharapovaMaria Sharapova s-a calificat în optimile de finală ale Openului Australiei, înregistrând cu această ocazie a 600-a sa victorie în circuitul profesionist, în fața americancei Lauren Davis, de care a dispus cu 6-1, 6-7 (5/7), 6-0, într-o partidă disputată, vineri, la Melbourne.

Jucătoarea rusă de tenis a glumit la interviul de pe teren atunci când i s-a spus numărul de victorii la care a ajuns: „Îmi amintiţi prieteneşte că îmbătrânesc?”.

În vârstă de 28 ani, Maria Sharapova are în palmares cinci titluri de Grand Slam, unul dintre ele cucerit la Melbourne, în 2008. Rusoaica, numărul 5 pe lista favoritelor, a cedat un set în fața micuței reprezentante a Statelor Unite (1,57 m), care și-a consumat întreaga sa energie în cel de-al doilea set, care a fost mai lung cu 20 de minute decât celelalte două împreună.

Finalista ediției trecute a turneului de la Antipozi o va avea ca adversară în optimi pe elvețianca Belinda Bencic (18 ani), cap de serie numărul 12 și una dintre marile speranțe ale circuitului feminin, care a ajuns, în premieră, în cea de-a doua săptămână a competiției de la Melbourne, după victoria cu 4-6, 6-2, 6-4 obținută în fața ucrainencei Katerina Bondarenko.