Barclays ATP World Tour Finals - Day FourPerechea Horia Tecău/Jean-Julien Roger (România/Olanda), cap de serie numărul 1, s-a calificat în sferturile de finală de la Australian Open, informează site-ul oficial al competiţiei.

Horia Tecău şi Jean-Julien Roger au trecut de cuplul italian Marco Cecchinato – Andreas Seppi în două seturi, scor 7-6 (0), 6-3, după o oră şi 26 de minute, în optimile de finală de la Australian Open, în proba de dublu masculin.

Perechea româno-olandeză s-a impus într-o oră și 26 de minute de joc, în care a reușit cinci ași (3 pentru italieni), a făcut 3 duble greșeli (4 pentru adversari), a adunat mai multe lovituri direct câștigătoare (31-26), a avut procentaje superioare la punctele reușite cu primul serviciu (84%-73%) și cu al doilea (57%-41%), în timp ce raportul la erorile neforțate a fost egal (11-11).

Tecău şi Roger vor întâlni perechea franceză Adrian Mannarino/Lucas Pouille în sferturile de finală de la Australian Open.

Pentru accederea în această fază a competiţiei, Tecău şi Roger şi-au asigurat un premiu de 50.000 de dolari şi 360 de puncte în clasament.