baku2015_1

Echipa feminină de gimnastică artistică a României s-a clasat pe locul 7 la Jocurile Europene de la Baku, iar cea masculină a ocupat locul 9 în clasament.

Echipa feminină formată din Andreea Iridon, Laura Jurca și Silvia Zarzu a acumulat 108,499 puncte, aurul fiind adjudecat de Rusia prin Victoria Komova, Alia Mustafina, Seda Tuthalian, cu 116,897 puncte, argintul ajungând la jucătoarele Germaniei – Leah Griesser, Elisabeth Seitz, Sophie Scheder – 110,397 puncte, iar bronzul a fost cucerit de Olanda prin Lisa Top, Lieke Wevers, Celine van Gerner, ele obțindând 110,099 puncte.

Echipa masculină formată din Vlad Cotuna, Marius Berbecar, Cristian Bățagă a totalizat 171,197 puncte și a ocupat a noua poziție în clasament. Medaliile de aur au ajuns la campionii Rusiei – David Beliavski, Nikita Ignatiev, Nikolai Kuksenkov, cu 178,963 puncte, argintul a fost cucerit de Ucraina prin Igor Radivilov, Oleg Verniaev, Nikita Iermak, cu 177,429 puncte, iar bronzul a fost câștigat de echipa Azerbaidjan din care fac parte Petro Pahniuk, Oleg Stepko, Eldar Safarov, cu 174,195 puncte.